Stavebním pracím spojeným se zefektivněním systému těžení hlíny a zlepšením kvality pracích vod v cukrovaru Dobrovice předcházel záchranný archeologický výzkum (ZAV), který byl proveden společností Stratum – archeologické servisní služby pod odborným dohledem archeologické společnosti Pueblo, o.p.s., která na sousední parcele provedla ZAV již v roce 2013. Na dříve zkoumanené ploše byl objeven polykulturní areál z období staršího eneolitu (kultura nálevkovitých pohárů) a starší doby bronzové (únětická kultura). Aktuálně zkoumaná plocha se nachází jižním směrem od sedimentačních nádrží stávajícího cukrovaru a lihovaru v Dobrovici na ploše cca 1,5 ha. Dle předpokladů byly i na nově zkoumané ploše nalezeny stopy po pravěkém osídlení.
V druhé polovině září 2017 začalo pod dohledem archeologů zjišťovací rýhování plochy. V této fázi byly objeveny první archeologické situace v podobě několika desítek kůlových jam a jedné zásobní jámy. Pomocí rýhování se dále podařilo zjistit nižší vrstvu ornice ve střední části odkrývané plochy. Ztenčení půdního krytu v těchto místech souviselo s dřívějším využíváním plochy jako mezideponie vytěžené zeminy ze sedimentárních nádrží. Zjištění bylo důležité z hlediska plánování dalšího postupu výzkumu, jelikož výše uvedenou činností mohlo dojít k poškození archeologických situací. Po rýhování se přistoupilo k plošné skrývce v místě koncentrace zahloubených objektů.
Celkově bylo během výzkumu identifikováno 40 objektů včetně několika řad kůlových jam a zásobní jámy o průměru 150 cm a hloubce 50 cm, jež přinesla většinu archeologického materiálu v podobě dvojice torz nádob, zlomků štípané industrie či mazanice. Dle předběžného vyhodnocení materiálu náleží tento objekt únětické kultuře. Terénní část archeologického výzkumu byla zakončena 24. října 2017.
Filip Šrůtek